Pijesz napoje gazowane? Które są najlepsze?

Słodkie napoje gazowane wciąż cieszą się dużą popularnością, lubimy je pić i pewne sprawy trudno jest przeskoczyć. Ale czy zawsze musi to być ten napój, który zawiera najwięcej cukru? Warto spróbować czegoś nowego!

 

Już dawno nie aktualizowałem sobie wartości kalorycznych napojów gazowanych, a jak się okazuje, trochę się zmieniło w ostatnim czasie.

Walka z otyłością dotknęła również producentów słodkich napojów gazowanych i nałożyli na cukier wyższy podatek, swoją drogą ciekawy sposób na ograniczanie spożycia cukru, no ale kogo chcemy oszukać, i tak konsument za to zapłaci. Jak się okazuje sprzedaż jest na tym samym poziomie, trudno jest oszukać przyzwyczajenia. A jak kiedyś powiedział mi jeden z byłych reprezentantów “on zawsze pije cole po meczu”… No ale stare drzewa trudno się przesadza…

Sprawdź, który napój ma najmniej cukru i ile to łyżeczek:

Produkt
Kalorie(kcal)
Cukier (g)
Ile łyżeczek cukru w 1 szklance?
Ile łyżeczek cukru w 1 litrze?
Na 100 ml
Coca Cola
42
10,6
5,3
21,2
Fanta
27
6,5
3,3
13,0
Sprite
9
2
1,0
4,0
7UP
43
11,2
5,6
22,4
Mirinda
31
7,8
3,9
15,6
Cola Zero
0,3
0
0,0
0,0
Zbyszko 3 cytryny
39
9,7
4,9
19,4

 

Na temat różnicy między colą a colą zero pisałem tutaj 

Dzienne zapotrzebowanie na węglowodany (w tym również cukier 10% całości) to ok. 3-4 gramów na kilogram masy ciała – pijąc litr Coca Coli dostarczasz 106 gramów cukru!

  • To jest jak 21 łyżeczek cukru!
  • To jest 420 kcal!
  • To dla większości ok. 15% dziennego zapotrzebowania na energię!

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne rekomenduje, że dziennie nie powinno się spożywać więcej niż 6 łyżeczek dodatkowego cukru dla kobiet i 9 łyżeczek dla mężczyzn… Czyli w zasadzie puszka Coli i po zabawie albo 1,25 litra Sprite’a. Pamiętaj, że możesz zmienić przyzwyczajenia żywieniowe i wybrać coś mniej kalorycznego i też słodkie z bąbelkami!

Podsumowanie – jeśli już nie ma szans że polubisz wodę gazowaną – lepiej napić się Sprite’a!

Może cię również zainteresuje:

Która cola jest lepsza? Normalna, zero czy light?

 

Dzięki Marcin za ten pikantny szczegół, którym mogłem podzielić się z czytelnikami ZM!

O autorze:

Wojtek Zep