Sport to zdrowie…? Zasady regeneracji 5/8

 

 

5. Poziom regeneracji – Regulacja hormonalna

Jednym z poziomów regeneracji jest również odbudowa statusu hormonalnego. Zupełnie inaczej reaguje organizm na trening powtarzany cyklicznie, a wysiłek wykonywany jednorazowy, tak samo inne zmiany następują w poziomie hormonów w odpowiedzi na wysiłek maksymalny i na wysiłek treningowy. Niedostateczna regeneracja powysiłkowa będzie prowadziła do przetrenowania również na poziomie hormonalnym, niektórzy uważają, że to najpierw pojawiają się zmiany w profilu hormonalnym, a w konsekwencji rozwija się przetrenowanie. W dyscyplinach, gdzie okres startowy jest bardzo długi, należy pomyśleć o możliwościach obniżenia stężenia hormonów katabolicznych takich jak na przykład kortyzol.

 

Co robić?

– należy unikać produktów promujących działanie aromatazy (enzymu zamieniającego testosteron do jego nieczynnej postaci), do tych produktów zaliczamy tofu, soja, białka sojowego, olej słonecznikowy, olej sojowy, olej szafranowy, olej kukurydziany i alkohol. Korzystnie jest zwiększyć produkty, które hamują aktywność tego enzymu czyli: miód (chryzyna), oliwa z oliwek, czarne porzeczki,   jagody, borówki (kwercetyna), cytrusy (naringenina), seler, pietruszka, karczochy, tymianek (apigenina), kiełki pszenicy, ostrygi, wątróbka, sezam, pestki dyni (cynk).

– wyniki badań dotyczące działania składników pożywienia na status hormonalny nie w pełni są udokumentowane, dlatego ta kwestia zostanie nierozstrzygnięta, a ewentualna suplementacja musi być przeprowadzona indywidualnie

 

 

Pozostałe części artykułu dotyczące regeneracji:

  1. Poziom regeneracji – Odpowiednie środowisko
  2. Poziom regeneracji – Energia na ratunek
  3. Poziom regeneracji – Osmolalność i kofaktory reakcji
  4. Poziom regeneracji – Wysiłek a odporność
  5. Poziom regeneracji – Regulacja hormonalna
  6. Poziom regeneracji – Tkanka mięśniowa do naprawy
  7. Poziom regeneracji – Stawy i suplementy
  8. Poziom regeneracji – Regeneracja układu nerwowego

 

O autorze:

Wojtek Zep