Sport to zdrowie…? Zasady regeneracji 8/8

 

IMG_20131209_103818

8. Poziom regeneracji – Regeneracja układu nerwowego

Regeneracja układu nerwowego jest ostatnim poziomem odbudowy, która zabiera najwięcej czasu, dotyczy zwłaszcza sportów siłowych. Niestety nie ma wielu suplementów, które mogłyby wspomóc ten proces. Należy zwrócić uwagę na podstawowe witaminy biorące udział w funkcjonowaniu układu nerwowego. Niedobór witaminy B1 (osłabienie i drżenie mięśni), B6 (apatia, bezsenność), B12 czy kwasu foliowego może powodować zaburzenia w przekazywaniu sygnałów między komórkami nerwowymi, mogą być przyczyną osłabienia, zmęczenia, zaburzeń pamięci i koncentracji, a nawet depresji. Należy pamiętać, że jest to regeneracja, jeśli preparat zawiera w składzie kofeinę lub inne stymulanty należy z niego zrezygnować – ponieważ to co nastąpi po zażyciu (lepsza koncentracja, pobudzenie) będzie efektem krótkoterminowym i nie ma nic wspólnego z regeneracją.

Zaniedbania w dziedzinie prawidłowego żywienia mogą przerodzić się w przewlekłe zmęczenie organizmu i być przyczyną przetrenowania, które czasami jest rejestrowane jako brak postępów w treningu, jednak najczęściej przyjmuje zdecydowanie groźniejszą postać dla sportowca i objawia się załamaniem formy prowadzącym do przewlekłego zmęczenia.

 

Co robić?

– jedz zdrowo i odpoczywaj – to najlepsza metoda

– minimum 7 godzin nieprzerwanego snu!

– do diety wprowadź produkty nieprzetworzone, pełnoziarniste

– wprowadź do diety zboża, orzechy, pestki, nasiona – są bogate w witaminy z grypy B

– do każdego posiłku staraj się dodawać surowe warzywa, jeśli jesteś przed startem lub mocnym treningiem – mogą być gotowane – warzywa mają działanie odkwaszające!

 

 

  1. Poziom regeneracji – Odpowiednie środowisko
  2. Poziom regeneracji – Energia na ratunek
  3. Poziom regeneracji – Osmolalność i kofaktory reakcji
  4. Poziom regeneracji – Wysiłek a odporność
  5. Poziom regeneracji – Regulacja hormonalna
  6. Poziom regeneracji – Tkanka mięśniowa do naprawy
  7. Poziom regeneracji – Stawy i suplementy
  8. Poziom regeneracji – Regeneracja układu nerwowego

O autorze:

Wojtek Zep