Wpływ spożywania napojów słodzonych miodem na zdolności piłkarskie i sekrecję cytokin wywołanych wysiłkiem

 
Piłka nożna jest dyscypliną, w której zarówno istotne jest przygotowanie motoryczne jak i umiejętności techniczne i taktyka gry.
Im gorsze jest przygotowanie fizyczne zawodnika, tym szybciej umiejętności techniczne i podejmowanie decyzji ulegają pogorszeniu. Gorsze przygotowanie motoryczne oraz nieprawidłowa dieta mogą mieć wpływ na wyczerpanie energii przyczyniając się do większego ryzyka odniesienia kontuzji.  Zła dieta może prowadzić do uwalniania czynników prozapalnych w trakcie wysiłku, przez co regeneracja jest zdecydowanie dłuższa.
 
Badanie Abbey’a i Rankin’a polegało na porównaniu wpływu napojów słodzonych miodem, komercyjnych napojów dla sportowców i napoju placebo, na wytrzymałość i odpowiedź zapalną organizmu wywołaną wysiłkiem 90′, symulującym mecz piłkarski. Wysiłek polegał na wykonaniu 5 różnych zadań technicznych i teście wytrzymałości do odmowy.
 WNIOSEK:
Spożycie napojów zawierających miód i napojów zawierających węglowodany przed i w trakcie testu symulującego mecz piłkarski nie miało wpływu istotnego statystycznie na zdolności piłkarskie oraz wytrzymałość zawodników. W grupie spożywającej napoje słodzone miodem zaobserwowano mniejszy wzrost cytokin prozapalnych  (IL-1ra), w porównaniu do grupy spożywającej napoje zawierające węglowodany. Spożycie węglowodanów i / lub napojów zawierających antyoksydanty przy  dużej częstotliwości meczów może nie przynosić korzyści dla profesjonalnych piłkarzy takich jakich się spodziewamy.
 
 
 
Oryginalny abstrakt jest dostępny na www.ncbi.nlm.nim.gov  
 
 
Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2009 Dec;19(6):659-72.

 

 

O autorze:

Wojtek Zep

Obecnie dietetyk Pogoni Szczecin i Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej.
Założyciel bloga Żywienie Mistrzów – doktorant, praktyk, wykładowca, autor. Zawsze jest dobry moment na zmiany!