Jest wieczór, wracasz do domu, zjadasz solidną porcję w ramach obiado-kolacji… po godzinie czasu, pomimo pełnego brzucha wciąż zaglądasz do lodówki co jeszcze można tam znaleźć … A to kabanos, a to kawałeczek sera albo jakaś wędlina… Nie martw się to wszystko da się naprawić!
Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ponad 60 składników, które musimy dostarczyć w diecie, fast foody dostarczają 10-15 tych składników, na dodatek w złych proporcjach. Dlatego pilnowanie planu żywieniowego i wybieranie zdrowych produktów jest tak ważne w regeneracji i utrzymaniu prawidłowego metabolizmu!
Podjadanie tłustych przekąsek zwłaszcza na wieczór jest dla mnie związane z dwiema sprawami.
Po pierwsze: – nie zjadłeś/aś śniadania od samego rana lub zbyt mała porcja energii była dostarczona w ciągu dnia do pracy organizmu, wytworzyłeś/aś coś co nazywam „deficytem energii„, który jest „spłacany” właśnie wieczorem i objawia się niepohamowanym jedzeniem. Deficyt energii to w prostym ujęciu obniżenie stężenia krążących kwasów tłuszczowych we krwi, przez co receptory znajdujące się w komputerze (mózgu) nakazują nam wyrównać ten poziom. Organizm dobrze wie co robi sięgając po całym dniu głodzenia po fast foody! Niestety takie zachowanie prowadzi do problemów z metabolizmem i systematycznym zwiększaniem obwodów… niestety tylko brzucha.
Podjadanie tłustych przekąsek może być również oznaką niedoboru wapnia w organizmie.
Poniżej znajdziesz przykłady oraz praktyczne wskazówki jak uniknąć takiej sytuacji.
Tłuste przekąski |
Czego brakuje w diecie? |
W jakich produktach możesz uzupełnić? |
Wapń |
ParmezanJogurt naturalnyJarmuż, szpinak, rzepaSardynkiSezam, mak, migdałySer twarogowy |
|
|
Energia (obniżenie poziomu kwasów tłuszczowych krążących we krwi) |
Orzeszki ziemneMasło orzechowePrażone siemię lnianePrażone pestki dyniAwokadoMigdały, orzechy włoskieTłuste ryby morskie (łosoś, halibut) |
Praktyka:
– jedz posiłki co 3-4 godziny, wtedy unikniesz wieczornego podjadania, jedz nawet jeśli nie masz apetytu
– do pierwszego śniadania dodaj prażone siemię lniane, sezam, orzechy włoskie lub migdały (30-40 g – niecała garść)
– na drugie śniadanie dostarcz większą porcję tłuszczów – orzechy, nasiona, łosoś, wędliny
– jeśli wiesz że dopadł Cię wilczy apetyt (deficyt energetyczny na poziomie krwi) – wybieraj produkty niskokaloryczne – warzywa, chude wędliny, chude ryby, jogurt naturalny – na pewno przejdzie
– przy prawidłowych nawykach żywieniowych (całości diety), jednorazowe zjedzenie tłustej przekąski, nie spowoduje niczego strasznego!
– zrezygnuj z dodatkowej porcji sera (70% energii w serze to tłuszcz)
– ogranicz majonez, zdecydowanie lepsza jest musztarda!
– jeśli jest taka możliwość – wybieraj z ciemnym pieczywem
– do picia weź wodę
Zamiast tego możesz wybrać niskoenergetyczne owoce na wieczór