Kwas ursolowy (kwas ursanowy) to organiczny związek chemiczny, z grupy terpenów, pochodna ursanu, który występuje najczęściej w postaci wolnej, ale tworzy też pochodne glikozydowe, glikozydoestrowe i estrowe, u roślin klasy dwuliściennych, we wszystkich częściach rośliny, to jest w korzeniu, łodydze, liściach, kwiatach, owocach i nasionach.
Kwas ursolowy jest Izolowany z:
- liści gatunku mącznica lekarska Arctostaphylos uva ursi (Ericaceae) – stąd nazwa.
Występuje w wielu gatunkach roślin takich jak: liście jemioły, szałwii lekarskiej i głogu, ale także w owocach takich jak: jabłka (skórka), borówki, żurawina, śliwka oraz przyprawach takich jak lewanda, rozmaryn, oregano, tymianek stąd też dlatego tak wysoko są te zioła w skali ORAC.
Wykazuje liczne właściwości farmakologiczne, takie jak:
- działanie przeciwwirusowe,
- przeciwbakteryjne, grzybo- i pierwotniakobójcze,
- przeciwbólowe,
- przeciwnowotworowe,
- przeciwcukrzycowe,
- moduluje funkcjonowanie układu immunologicznego i krwionośnego,
- zmniejsza stężenie cholesterolu w surowicy krwi
Badania nad potencjałem kwasu ursolowego dopiero trwają, badania są prowadzone głównie na modelu zwierzęcym jako że nie znamy dokładnego mechanizmu działania, ludzie póki co nie są poddawaniu testowaniu.
W badaniach in vitro , kwas ursolowy hamuje rozrost różnych typów komórek nowotworowych, hamując STAT3 poprzez zahamowanie drogi aktywacji, a także zmniejsza proliferację komórek nowotworowych i indukowanie apoptozy – czyli śmierci komórki. Kwas ursolowy jest słabym inhibitorem aromatazy i wstępne badania na modelu zwierzęcym wykazały pozytywny wpływ na zwiększenie ilości mięśni i redukcji tkanki tłuszczowej, ponadto zaobserwowano mniejszy zanik mięśni u badanych zwierząt. Wykazuje również działanie kardioprotekcyjne. U badanych myszy, u których uszkodzono nerw kulszowy – kwas ursolowy przyspieszał regenerację. Wykazuje również w modelu zwierzęcym na przyspieszenie procesów regeneracji wątroby, poprawę odpowiedzi układu odpornościowego, lepszą pracę trzustki (zwłaszcza w kontekście diabetyków)…
Całkiem wiele jak na jeden środek będący kwasem znajdującym się w skórce jabłek, ale może warto spróbować?
Suplementy, które są dostępne na rynku: