W klasyfikacji suplementów diety w punkcie 2.b. możemy znaleźć: Żele sportowe, które są niczym innym jak wysokoskoncentrowaną dawką węglowodanów dostępnych „od ręki”. Zapas węglowodanów w organizmie zależy od strategii ładowania węglowodanów oraz pojemności glikogenu w mięśniach i wątrobie. Natomiast trudno jest zgromadzić więcej niż 2 000 kcal! Czyli około 60-90 minut dość intensywnego wysiłku. Oczywiście przy założeniu, że mamy naładowane bateria na 100%!
Żele okazują się niezbędne w trakcie wysiłku o wysokiej intensywności, która trwa ponad 75-90 minut! Może tego nie czujesz – ale badania na sportowcach to potwierdzają! Węglowodany przyjmowane w trakcie wysiłku działają! Zwiększają ilość energii, ale również przeciwdziałają stanom zapalnym!
Niektóre osoby mają problem z żelami – boli je brzuch, wymiotują, mówią, że żele je „zamulają” … lub inne podobne historie. Żele posiadają zdecydowanie wyższy poziom koncentracji węglowodanów niż napoje energetyczne, dlatego pamiętaj, zawsze musisz popić żel wodą!
Pomysł na ten artykuł wziął się z chęci porównania swoich dostawców. Wiecie jak jest? Przychodzi 8 sprzedawców i każdy mówi: „mój jest najlepszy!”. W przypadku żeli trudno jest to zweryfikować, w dużej mierze liczy się smak.
Natomiast dla sportowców, którzy mają problem z tolerancją żeli – ten mini test powinien wiele podpowiedzieć!
Porównałem 4 produkty – teoretycznie takie same,: żele sportowe do stosowania w trakcie zawodów.
Przedstawiony plastikowy kubeczek z wodą jest odzwierciedleniem żołądka. Spójrzcie jak zachowują się poszczególne żele!
↓