Oczywiście najlepszą odpowiedzią jest…. ŻADNA z nich!
Jednak nie jest to w pełni przekonująca informacja czy wskazówka dla większości z nas. Nie da się ukryć, że Cola smakuje i lubimy ją pić.
Normalna Cola pojawiła się już dawno temu, spełniając początkowo rolę lekarstwa. Jednak w wyniku rozwoju problemów z otyłością, już w latach 80’ XX wieku pojawił się zamiennik napoju zawierającego olbrzymie ilości cukru. Pierwszy raz Cola dietetyczna (Cola Light) pojawiła się w 1982 roku, przez konsumentów od razu zaczęła być kojarzona z produktem dla kobiet. Do Polski Cola Light trafiła w 1993 roku. W 2005 roku Coca-Cola wypuściła produkt o niskiej kaloryczności – Cole Zero, który miał być przeznaczony dla mężczyzn.
Bardzo często wybór Coli Zero czy Light jest odkupieniem grzechów dietetycznych, wiemy, że jest niezdrowa, bo ma dużo cukru, dlatego wybieramy tę, która nie ma kalorii (Light lub Zero).
Czy faktycznie powinniśmy bać się tylko cukru? Czy składniki, które są dodawane do Coli mają jeszcze jakieś działanie niepożądane na nasz organizm? Co wybrać naładowany napój z cukrem czy napój będący chemiczną mieszanką? Żeby najlepiej odpowiedzieć na to pytanie przyjrzymy się składom tych napojów…
Zwykła Coca-Cola
Wartość energetyczna: 42 kcal/ 100 ml
Składniki Coli:
- woda
- cukier – 10,6 g na 100 ml, na szklankę 25 g cukru -> to tak samo jak 5 łyżeczek w jednej szklance
- dwutlenek węgla (E290) – substancja uważana za nieszkodliwą, przyspiesza produkowanie moczu, działa moczopędnie
- karmel amoniakalno-siarczynowy (E150d) – brązowy barwnik, może przyspieszać perystaltykę jelit, zaburza metabolizm witaminy B6, odradza się częste spożywanie – SZKODLIWE
- kwas ortofosforowy (E338) – substancja szczególnie niezalecana dzieciom osobom w starszym wieku oraz kobietom w ciąży – substancja występuje naturalnie w wielu warzywach i owocach, jest stosowana jako regulator kwasowości oraz substancja wiążąca metale, najczęściej substancja dodawana do coli oraz mięs, jej nadmierne spożycie może powodować utratę wapnia w kościach – SZKODLIWE*
- aromaty
- kofeina (puszka Coca-Cola o pojemności 330 ml zawiera 33 mg kofeiny) – kofeina to alkaloid purynowy środek stymulujący, działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy usuwa uczucie zmęczenia, polepsza nastrój i koncentrację, nie jest zalecana dla osób z nadciśnieniem, arytmią i stanami lękowymi, a także dla cukrzyków, kofeina zwiększa insulinooporność tkanek (gorsze wykorzystanie węglowodanów przez organizm) – SZKODLIWE*
* w dużych dawkach
Cola Light
Wartość energetyczna: 0,2 kcal/100 ml
Składniki:
- woda – opisane wyżej
- dwutlenek węgla – opisane wyżej
- barwnik karmel E 150d – opisane wyżej – SZKODLIWE
- kwas fosforowy – opisane wyżej – SZKODLIWE*
- cyklaminian sodu (E 952) – syntetyczny słodzik, 30x słodszy od cukru. W wielu krajach, w tym w USA, wycofany po wykryciu rakotwórczych właściwości. W niektórych krajach wciąż jest dopuszczalna do użytkowania. Dopuszczalne dzienne spożycie to 7 mg na kilogram masy ciała. Stosowanie cyklaminiany może prowadzić do eplilepsji, choroby Parkinsona – SZKODLIWE
- acesulfam K (E 950) – syntetyczna substancja słodząca, 150 x słodsza od cukru. Stosowany jako wzmacniacz smaku i zapachu, w większych stężeniach daje gorzki i metaliczny posmak. Często stosowany razem z aspartamem, z uwagi na synergizm działania. Nie wykazano szkodliwego wpływu na organizm człowieka, szybko ulega biodegradacji. Natomiast może powodować biegunkę. Dopuszczalne dzienne spożycie to 15 mg/kg masy ciała. Pomimo badań potwierdzających brak szkodliwości dla zdrowia zaliczam tę substancję jako – SZKODLIWĄ*
- aspartam (E 951) – sztuczna substancja słodząca 180 x słodsza od cukru, używana do napojów, drażetek oraz gum do żucia, ale można go znaleźć również w wędlinach oraz rybach. Nie wpływa na wytwarzanie insuliny. Bardzo szeroko przebadany przed wprowadzeniem w latach 70’ XX wieku, po czym okazało się w latach 90’, w badaniach na zwierzętach wykorzystujących bardzo wysokie dawki asparatmu, że może powodować niektóre rodzaje nowotworów. W 2013 roku EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) opublikował swoje stanowisko podpierając się 600 badaniami naukowymi, że aspartam jest bezpieczny (w dawkach nie większych niż 40 mg/kg masy ciała). Pomimo badań potwierdzających brak szkodliwości dla zdrowia zaliczam tę substancję jako – SZKODLIWĄ*
- aromaty – opisane wyżej
- kofeina – opisane wyżej – SZKODLIWE*
- kwas cytrynowy (E 330) – występuje w niewielkich ilościach w większości organizmów żywych, jest używany jako regulator kwasowości i konserwant (przeciwutleniacz) w produktach spożywczych , a także jako kwasowy środek myjący w różnych procesach czyszczących. W większych ilościach występuje w niektórych owocach. Jest środkiem bezpiecznym dla organizmu
- źródło fenyloalaniny
* w dużych dawkach
Cola Zero
Wartość energetyczna: 0,2 kcal/ 100 ml
Skład:
- woda
- dwutlenek węgla – opisane wyżej
- barwnik karmel E 150d – opisane wyżej – SZKODLIWE
- kwas fosforowy – opisane wyżej – SZKODLIWE*
- cyklaminian sodu – opisane wyżej – SZKODLIWE
- acesulfam K – opisane wyżej – SZKODLIWE*
- aspartam – opisane wyżej – SZKODLIWE*
- aromaty – opisane wyżej
- kofeina – opisane wyżej – SZKODLIWE*
- cytrynian trisodowy (E 331) – regulator kwasowości i konserwant. Składnik aromatów, wykorzystywany do napojów gazowanych oraz przetworów owocowych. Cytryniany tak jak i kwas cytrynowy (w Coli Light) to naturalny składnik, związek jest rozkładany i przyswajany bez efektów ubocznych (można znaleźć badania, które zwiększają zdolność do wysiłku!). Substancja nie jest szkodliwa dla człowieka
- źródło fenyloalaniny
* w dużych dawkach
Ile jest słodzika w napojach „dietetycznych” (na 230 ml napoju)?
Napój | Aspartam (mg) | Acesulfam K (mg) | Sukraloza (mg) |
Cola Light | 125 | 0 | 0 |
Cola Zero | 58 | 31 | 0 |
Diet Pepsi | 118 | 0 | 0 |
Pepsi One | 0 | 30 | 40 |
Diet Dr. Pepper | 123 | 0 | 0 |
Sprite Zero | 50 | 34 | 0 |
Największą porcję aspartamu dostarczamy w Coli Light 540 mg, badania polskie mówią nawet o wartości 585 mg/litr. Przy dziennym dopuszczalnym spożyciu na poziomie 40 mg/kg m.c. kobieta ważąca 50 kg musiałaby wypić 3,4 litra Coli Light! A mężczyzna ważący 80 kg 5,5 litra Coli Light! Nie można zapomnieć, że aspartam może znajdować się w innych produktach.
Według przepisów do napojów bezalkoholowych można dodać maksymalnie: 350 mg/l acesulfamu K, 600 mg/l aspartamu, 80–100 mg/l sacharyny, a do wyrobów cukierniczych: 500–1000 mg/kg acesulfamu K, 1000–2000 mg/kg aspartamu, 300–500 mg/kg sacharyny. Zdecydowanie groźniejsze są słodziki, w których znajduje się bardzo wysoka dawka aspartamu w jednej tabletce, a dodatkowo jest dodawany do gorących napojów – kawy, herbaty, a jak wiemy aspartam w wyższej temperaturze jest niszczony i zmienia się do szkodliwych substancji. Największy błąd!
Może Cię również zainteresuje:
pijesz napoje gazowane? Sprawdź które mają najmniej cukru
Cola – pić czy nie pić… oto jest pytanie…
PODSUMOWANIE:
Pomimo wielu badań oraz stanowisk dotyczących chemii w żywności, potwierdzających ich nieszkodliwość, należy zachować rozsądek. Pamiętaj, że przemysł spożywczy jest wielką machiną do robienia pieniędzy i niektóre substancje mogą się przekształcać w organizmie w inne związki, które mogą być szkodliwe, nie wszystko zostało jeszcze przebadane! A zwłaszcza wśród dzieci. Dlatego jeśli jesteś rodzicem – trzymaj dzieci z daleka od tego typu napojów.
Zalecam zrezygnowanie z dodatków substancji słodzących do napojów dietetycznych, lepiej jest wybrać zwykłą Colę niż produkt zawierający słodzik!
Jedna puszka Coli 1-2 x w tygodniu nie powinna skomplikować stanu zdrowia, natomiast wypijanie 2 litrów dziennie z pewnością przyczyni się do problemów ze zdrowiem!
Podstawową różnicą normalnej Coca-Coli od wersji Light i Zero jest to, że nie zawierają one cukru (słodzone są słodzikami, np. cyklaminian sodu, aspartam), dzięki temu zawierają tylko 0,2 kcal w 100 ml.
Napoje dietetyczne różnią się smakiem od zwykłej coli.
Im starsza jest butelka Coli Light czy Zero (lub innego napoju zawierającego aspartam) – tym gorzej (aspartam rozkłada się do innych substancji, które są potencjalnie groźniejsze dla zdrowia niż aspartam – rycina poniżej)
Cola Zero posiada prawie ten sam skład jak Cola Light, różni się tylko obecnością cytrynianu sodu, który jest zastąpiony kwaskiem cytrynowym – jest to praktycznie ta sama substancja.
Substytuty cukru są gorsze od samego cukru – dlatego lepiej wybierać mniejsze zło – w tym przypadku zwykłą Cole!
Nie używaj słodzików!
Nie powinno stosować się Coli Light oraz Diet do napojów alkoholowych! Lepiej jest wybrać zwykłą Colę!
Jeśli masz cukrzycę lub zespół metaboliczny – napoje gazowane są na pierwszym miejscu do wyeliminowania