Zakazane spalacze!

Spalacze tłuszczu, termogeniki czy inne środki na odchudzanie są olbrzymim przemysłem. Niestety niewiele z tych środków, najczęściej używanych i kojarzonych z redukcją jest skuteczna w osiągnięciu pożądanych efektów, a te które działają są zabronione dla profesjonalnych zawodników z uwagi na zawartość substancji, które znajdują się na liście WADA. Coraz częściej producenci oszukują swoich klientów dodając inne substancje, które nie pozostają bez negatywnego wpływu na organizm. Dzisiaj chciałem przedstawić temat BMPEA, czyli zanieczyszczanie suplementów pochodną amfetaminy.  

Najważniejsze w celu redukcji masy ciała czy tkanki tłuszczowej jest odpowiednio zbilansowana dieta z ujemnym bilansem kalorycznym, okresowo można zejść z węglowodanów i stosować inne metody. Stosowanie suplementów bez odpowiedniej diety i ćwiczeń nie przyniesie nam pożądane efekty. Niestety nie istnieje magiczna pigułka, która zrobi wszystko za nas, ale na pewno część z tych pigułek poniżej znacząco przyspieszy efekty przez zawartość mocnych środków. Poniżej znajdziesz kilka preparatów, które są zabronione dla sportowców, więc absolutnie nie można z nich korzystać w okresie startów!

Nie będę rozpisywał się na temat l-karnityny, synefryny, garcinia cambogia czy ekstraktu z zielonej herbaty czy kawy. Co tu dużo mówić, te suple działają w bardzo niewielkim stopniu, dlatego coraz więcej spalaczy jest zanieczyszczanych innymi związkami, które już takie właściwości wykazują. Tak jak na przykład badania pokazujące ile spalaczy zawierają BMPEA czyli  beta metylo-fenyloetyloamina, która jest bardzo aktywną biologicznie substancją, pełniącą funkcję neuroprzekaźnika biorącego udział w procesach syntezy m.in. noradrenaliny i dopaminy, ale również mocnym stymulantem – podobnym do amfetaminy!

Obrazek poniżej przedstawia zawartość BMPEA (w miligramach) w jednej tabletce:

well_supplements-tmagArticle

Na liście znalazły się takie spalacze jak:

JetFuel Superburn

JetFuel T-300

MX-LS7

Aro Black Series Burn

Black Widow

Dexaprine XR

Fastin-XR

Lipodrene Hardcore

Lipodrene Xtreme

Stimerex-ES

Yellow scorpion

Wszystkie z tych produktów są zabronione dla profesjonalnych sportowców, którzy biorą udział w badaniach antydopingowych. 

garcPomimo zapewnień producenta, jak widzimy na stronie producenta, po lewej stronie, po przebadaniu suplementów wychodzą różne ciakawostki, które rzucają cień na nieuczciwych producentów.

Więcej na temat badań prowadzonych przez FDA, na temat zanieczyszczonych suplementów BMPEA znajdziesz w tym miejscu. Coraz większą popularnością cieszą się ‘naturalne’ spalacze zawierające Acacia rigidula. Ciekawostka jest taka, że badania Dr Pieter Cohen z Harvard University wskazuje, że w połowie z tych suplementów wykryto BMPEA (beta-metylfenyloetyloaminę) – izomer amfetaminy. Jest to związek, który nie jest do końca przebadany. Beta-metylo-fenyloetyloamina była wysyntetyzowana w 1930 roku jako zastępnik amfetaminy. Działanie PEA – fenyloetyloamina działa pobudzająco na układ nerwowy i ciało, zwiększa pokłady energii i witalności – coś takiego 🙂

Pomimo, że suplementy zawierające Acacia rigidula nie zostały dopuszczone przez Główny Inspektorat Sanitarny do obrotu, to na stronach internetowych wciąż można kupić te produkty!

Większość z zanieczyszczonych suplementów BMPEA na rynku jest produkowany przez: Hi-Tech Pharmaceuticals w USA,  firmę która jest również producentem Jack’d UP jak również posiadającą w ofercie Androdiol – na takich producentów TRZEBA UWAŻAĆ!!! Wystarczy spojrzeń na ich stronę internetową.

Poza tym firma ta jest dostępna na polskim rynku! Z innych firm należy uważać na produkty:

  • Hi-Tech Pharmaceuticals, Inc. (produkt: Fastin-XR (extended release), Fastin-RR (rapid release), Lipodrene (Ephedra Free))
  • Tribravus Enterprises, LLC d/b/a iForce Nutrition (produkt: Conquer (Fruit Punch Slam & Raspberry Lemonade flavors))
  • Train Naked Labs LLC (produkt: Critical FX, Sudden Impact)
  • Better Body Sports, LLC (produkt: Phoenix Extreme)
  • Human Evolution Supplements, Inc. (produkt: Core Burner)
  1. Drug Test Anal. 2016 Mar-Apr;8(3-4):328-33. doi: 10.1002/dta.1793. Epub 2015 Apr 7. An amphetamine isomer whose efficacy and safety in humans has never been studied, β-methylphenylethylamine (BMPEA), is found in multiple dietary supplements. Cohen PA, Bloszies C, Yee C, Gerona R.
  2. http://www.fda.gov/Food/DietarySupplements/ProductsIngredients/ucm443790.htm

 

O autorze:

Wojtek Zep