Tadalafil – pomocny przy problemach z tkanką tłuszczową?

Na podstawie artytkułu: Aversa A i wsp. Tadalafil improves lean mass and endothelial function in nonobese men with mild ED/LUTS: in vivo and in vitro characterization. Endocrine. 2017 Jun;56(3):639-648.

Zaburzenia erekcji mogą mieć różne podłoże, hormonalne, psychologiczne, zbyt częste spożywanie alkoholu, palenie papierosów, choroby gruczołu krokowego czy zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca, choroby układu krążenia). Częstotliwość występowania tego problemu wzrasta z wiekiem, przyjmuje się, że jest to 10% mężczyzn na dekadę, u osób w wieku 60 lat jest to około 50% populacji. Oczywiście, każdy facet broniąc swojej męskości ma problem żeby się przyznać, że coś szwankuje. Jednak liczba reklam środków na potencję znacząco wzrosła w mediach co skłania do myślenia, że jednak, ktoś te produkty kupuje.

Tadalafil to substancja podobna do „Viagry”, jednak sildenafil to inhibitor I generacji, tadanafil jest lekiem II generacji, który wykazuje dłuższy efekt działania. Czyli ewolucja, z 4 godzin na 8 godzin. Zarówno jeden jak i drugi związek ma wpływ na zwiększenie produkcji cGMP, który odpowiada za relaksację mięśni gładkich oraz dokrwienie tkanek. Pojawiały się jednak przesłanki, które sugerują, że związki te mogą mieć również inny efekt, który jest stricte związany z metabolizmem, dlatego ten artykuł na stronie.

Jeździsz na rowerze?

W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że w grupie 20-29 lat problem zaburzeń erekcji dotyka nawet 8% mężczyzn. Jazda na rowerze jest pod tym względem bardzo niebezpieczna, przedłużony ucisk tętnic kroczowych może prowadzić do zmniejszonego dokrwienia, a w konsekwencji do problemu. Przyjmuje się, że problemów z zaburzeniem erekcji doświadcza nawet 13-24% kolarzy! Może rower to nie zawsze najlepsze rozwiązanie? Na pewno w takiej sytuacji zastanowić się nad odpowiednim doborze spodenek treningowych oraz siedzenia.

W cytowanym artykule zbadano wpływ codziennego przyjmowania 5 mg tadalafilu przez okres dwóch miesięcy na skład ciała 34 mężczyzn z łagodnymi zaburzeniami erekcji. Drugą grupą były osoby z podobnymi problemami, jednak przyjmowały tadalafil „na żądanie”. Skład ciała został oceniony przez DEXA (czyli złoty standard oceny tkanki tłuszczowej) przed rozpoczęciem terapii i po dwóch miesiącach stosowania. Ponadto przeprowadzono eksperyment dotyczący wpływu tadanafilu na funkcje naczyń krwionośnych i komórek, aby ustalić mechanizm działania tej substancji.


Co się okazało, w okresie 2 miesięcy tkanka tłuszczowa zmniejszyła się o 13,3%! przy zwiększeniu beztłuszoczwej masy ciała o 4,4%. W badaniach stwierdzono również, że w tym czasie znacząco poprawiły się funkcje śródbłonka, co bezpośrednio korelowało z poziomem insuliny i odwrotnie korelowało z poziomem estradiolu. Poziom estradiolu obniżył się z 35,2 na 20,75 pg/ml. W badaniu eksperymentalnym ustalono, że ekspozycja komórek na tadalafil zwiększyła ekspresję mRNA i białka receptora androgenowego, jak również ekspresję białka miogeniny po 24 i 72 godzinach od przyjęcia tabletki. Poprzez poprawę funkcji oraz przyspieszenie zdolności do różnicowania komórek mięśniowych dochodzi do zmniejszenia tkanki tłuszczowej w organizmie.

Co ciekawe:

 • po dwóch miesiącach odstawienia tadanafilu, badani wrócili do poziomów wyjściowych swoich pomiarów
 • wśród osób, które brały tadanafil jedynie doraźnie nie były obserwowane żadne zmiany parametrów składu ciała ani zmian hormonalnych

Ostrożność

Oczywiście sens i zasadność stosowania tadanafilu jest związana z zaburzeniami erekcji znacznie bardziej niż tylko dla celu redukcji oponki na brzuchu. Wiele osób zapomina, że pewne zaburzenia funkcji naszego organizmu są czasami proste do naprawienia. Wystarczy zmiana stylu życia, higiena snu, więcej odpoczynku, czy rezygnacja z używek mogą dać wymierny efekt. Również włączenie farmakoterapii, ale nie „z doskoku”, a ciągłej, która będzie miała również wpływ na ten poboczny efekt jakim jest redukcja tkanki tłuszczowej.

Kto nie może przyjmować tadanafilu:

 • osoby, które przebyły udar w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
 • osoby cierpiące na niskie lub wysokie niekontrolowane nadciśnienie tętnicze krwi,
 • osoby, które kiedykolwiek straciły wzrok w wyniku tzw. porażenia oka,
 • osoby przyjmujące riocyguat (Adempas),
 • osoby stosujące azotany lub leki wpływające na przemianę azotu lub cGMP, np.:
  • nitroglicerynę (Sustonit, Nitracor, Nitromint),
  • izosorbid (Effox, Effox long, Mononit, Mononit retard, Olicard retard),
  • pentaerytrytyl (Galpent),
 • osoby, które w ciągu 90 dni przebyły zawał serca lub choruje na ciężką chorobę serca

Czy to Doping?

Niektórzy sportowcy mogą się zastanawiać czy takie środki są dopingiem… oczywiście gdyby tak było to bym nie publikował artykułu. Sildenafil jest oznaczony w bazie leków POLADA na zielono, tak samo tadalafil, nie są substancjami zabronionymi w sporcie. Baza Leków Zabronionych (antydoping.pl). Wśród różnych zasłyszanych plotek, można usłyszeć, że Viagra jest często stosowana u kolarzy, jako dozwolone wspomaganie. Celem takiego wspomagania jest oczywiście dokrwienia tkanek, ale ile w tym prawdy, nie wiem.

Ceny i produkty

Nic dziwnego, że tyle reklam można zobaczyć w telewizji, które tak na marginesie są słabej albo bardzo słabej jakości. Jeśli produkt bez recepty jest sprzedawany na sztuki (lek OTC) i kosztują ok. 8 zł/szt. podczas gdy leki na receptę potrafią kosztować ok. 2 zł/szt. Wystarczy przejść się do lekarza, porozmawiać na temat swojej aktywności jeśli mamy problemy z erekcją i zapytać o możliwość wystawienia recepty.

Przykładowe produkty i ich cena

Nazwa produktu Dawka Liczba tabletek Cena

Tadalafil Maxigra 10 mg 2 od 16,54

Tadalafil Maxon 10 mg 2 od 14,98

Mensil Tadalafil 10 mg 2 od 16,82

Tadalafil Teva 5 mg 28 od 42,99

Tadalafil Aurovitas 5 mg 28 od 57,99

Tadalafil Sun 5 mg 28 od 32,99

Profitadal  5 mg 28 od 54,99

Cialis 5 mg 28 od 335,99

Tadalafil Belupo 5 mg 28 od 53,99

Tadaxin 5 mg 28 od 49,9

Podsumowanie przedstawionych badań, codzienne przyjmowanie tadalafilu może pozytywnie wpływać na skład ciała poprzez zwiększenie masy beztłuszczowej i zmniejszenie masy tkanki tłuszczowej.

Wśród innych, bardziej naturalnych metod poprawiających potencję warto wspomnieć o azotanach, więcej znajdziesz w tym artykule: Sok z buraków? Nie tylko na wytrzymałość ale również na… potencję!

Ostatnie 5 artykułów, które ukazały się na blogu:

Literatura

Rastrelli G, Maggi M. Erectile dysfunction in fit and healthy young men: psychological or pathological? Transl Androl Urol. 2017 Feb;6(1):79-90. doi: 10.21037/tau.2016.09.06. PMID: 28217453; PMCID: PMC5313296.

Gulino G, Sasso F, D’Onofrio A, Palermo G, Di Luigi F, Sacco E, Pinto F, Bassi PF. Sport, sterilità e disfunzione erettile [Sport, infertility and erectile dysfunction]. Urologia. 2010 Apr-May;77(2):100-6. Italian. PMID: 20890868.

O autorze:

Wojtek Zep

Obecnie dietetyk Pogoni Szczecin i Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej.
Założyciel bloga Żywienie Mistrzów – doktorant, praktyk, wykładowca, autor. Zawsze jest dobry moment na zmiany!