Yerba mate tajemnicą sukcesu piłkarzy?

Krzysztof Piątek w wywiadzie udzielonym interii, zapytany o magiczny napój powiedział: „Sam na to wpadłem, czytałem o yerba w internecie. Porównywałem i sprawdzałem. To bardzo fajny i zdrowy napój. Piję czerwoną rosa monte i żółtą canarias” – za pośrednictwem interia.pl

Czym jest yerba mate i czy warto spróbować?

Yerba mate to napar, który przygotowuje się z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. W dużym uproszczeniu można napisać, że to napar ziołowy pochodzący z terenów Paragwaju, Argentyny, Peru, Boliwii, Brazylii… który przygotowuje się w specjalnych naczyniach zwanych matero i pije przez specjalną rurkę, którą nazywa się bombilla. Jest bardzo dużo rodzajów yerba mate i każda smakuje nieco inaczej. No dobrze, a co takiego wyróżnia yerbę, że sięgają po nią sportowcy?

Zacznijmy od składu, który jest bardzo bogaty i zawiera ponad 200 składników, warto wymienić te:

 • ksantyny – w tym kofeina (ok. 17,5 mg/g świeżej masy – to dużo)
 • flawonoidy takie jak kwercetyna (antyoksydant), rutyna (działanie przeciwzapalne), kemferol (działanie przeciwzapalne)
 • saponiny takie jak kwas ursolowy (więcej na temat kwasu ursolowego)
 • związki kwasu cynamonowego (np. kwas chloragenowy)
 • witaminy C, B1, B2

Działanie:

Yerba mate wykazuje działanie: przeciwzapalne i przeciwutleniające, a dodatkowo chroni układ krążenia obniżając poziom cholesterolu LDL („złego”). Badania nad przyspieszeniem wykorzystania tłuszczu czyli spalania tkanki tłuszczowej nie są jednoznaczne, jednak niektórzy autorzy odnotowują, że suplementacja yerbą pozytywnie wpływa na wykorzystanie kwasów tłuszczowych w trakcie wysiłku, nawet u wytrenowanych zawodników, dodatkowo obserwuje się również zahamowanie łaknienia. Poza tym można spotkać takie informacje, że yerba ma działanie p/nowotworowe, oczyszczające, wspomagające pracę przewodu pokarmowego itp. ale do tych informacji podchodziłbym z dużą ostrożnością.

Czy warto?

Zdecydowanie tak! Niestety niektórzy mają problem żeby wyjść ze strefy komfortu i trudno jest ich przekonać do czegoś nowego, ale może jeśli zobaczą, że Messi, Pogba, Suarez, Gierezman, Neymar, Piątek i wielu innych zawodników pije yerbę – to łatwiej będzie im spróbować? Podsumowując yerba wykazuje działanie:

 • przeciwzapalne – szybsza regeneracja
 • antyoksydacyjne – szybsza regeneracja, zdrowie
 • umiarkowanie pobudzające  – lepsza dyspozycja treningowa
 • przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej – brak problemów z tkanką tłuszczową
 • wspomagające pracę układu naczyniowego

UWAGA:

Skład i aktywność składników yerby jest różny, w zależności od odmiany i sposobu ich przetwarzania. Przyjmuje się, że bardziej naturalne wersje yerby są zdecydowanie bogatsze w składniki i wykazują większą aktywność biologiczną niż te mocno przetworzone mieszanki.

Yerba mate zawiera więcej substancji przeciwutleniających w porównaniu do zielonej herbaty.

Dla początkujących wskazówka od kolegi najlepiej zacząć od rodzaju elaborada 

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29117073

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579675/

 

Gdybyście byli bardziej zainteresowani tematem yerba mate to polecam Wam obejrzeć film:

O autorze:

Wojtek Zep