Co pije Cristiano Ronaldo? Kawa herbata czy może coś innego?

Nie wiem do końca dlaczego, ale w kwestii rywalizacji pomiędzy Ronaldo – Messi jakoś bardziej doceniam tego pierwszego. Chyba głównie dlatego, że musi ciężej pracować na swoje sukcesy i w dużej mierze osiągnął je ciężkiej pracy, dbając o detale, a nie dzięki talentowi.

Jakiś czas temu w sieci został zamieszczony ciekawy film z udziałem Ronaldo – w skrócie chodziło o to ile zdjęć zrobią sobie z nim fani w czasie kiedy siedzi w kawiarni.

Co ciekawe z mojego punktu widzenia to – co zamówi Ronaldo do picia… Normalnie w kawiarni zamawia się podwójne espresso, czarną, cappucciuno, herbatę czy coś takiego. Przynajmniej z moich obserwacji wynika, że piłkarze lubią pić kawę i piją jej dużo. Czy to dobrze? Nie zawsze, mówi się że 3x podwójne esspresso to górny limit i lepiej więcej nie pić. Jaka jest prawda? To zależy od tempa metabolizowania kofeiny i od tego ile jej spożywamy na co dzień. Osoby, które piją dziennie 5-7 kaw są zaadoptowane do tej ilości i prawdopodobnie kofeina z tylu kaw nie będzie znacząco na nich działała.

Swojego czasu miałem okazję pracować z Orlando Sa, który wypijał litr kawy dziennie i nie widział w tym niczego złego, mówił, że „w jego rodzinie to normalne” – kto wie może musiał, może lubił. Ewentualny problem ilości kofeiny w diecie pojawia się przed meczem – jeśli chcemy mieć większy efekt „pobudzaczy” przedmeczowych, których kofeina jest podstawowym składnikiem, lepiej jest odstawić kawę na 1-2 dni lub zmniejszyć jej ilość do 1-2 kaw dziennie. Więcej na temat w linku: Kawa w diecie sportowca

Warto zwrócić uwagę w poniższym filmie na moment 0:16 – gdzie Cristiano zamawia…. Rumianek! Kto by pomyślał!

Dla mnie jest to informacja, że on poważnie podchodzi do kwestii żywienia. Większość zawodników nigdy by na to nie wpadła, że można pić coś innego niż herbata czy kawa! A warto! Pod filmikiem znajdziesz informacje dlaczego warto pić rumianek.

 

Dlaczego warto pić rumianek?

  • pomaga w zasypianiu
  • zmniejsza stan zapalny
  • ma właściwości rozkurczające
  • poprawia odporność
  • obniża poziom cukru we krwi
  • poprawia jakość skóry

 

Czasami warto rozpatrzyć inne wybory niż zwykła kawa…

 

Co można jeszcze znaleźć w sieci i warto o tym wspomnieć to film Ronaldo ze wspólnego posiłku z rodziną.

Sushi

Woda do posiłku

Tacka z różnymi przyprawami – ale zwróćcie uwagę iloma przyprawami!

O autorze:

Wojtek Zep

Obecnie dietetyk Pogoni Szczecin i Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej.
Założyciel bloga Żywienie Mistrzów – doktorant, praktyk, wykładowca, autor. Zawsze jest dobry moment na zmiany!