Jak poprawić zdrowie? Sprawdź poziom kwasów tłuszczowych w organizmie – badanie

 

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś czy odżywiasz się zdrowo?

Wykładnikiem tego czy jesz prawidłowo – jest to w jakim stanie jest organizm, co jest we krwi i oczywiście jak się czujesz. Jednak odczucia tego jak się czujesz są bardzo subiektywnym doznaniem, które zmieniają się w zależności od sytuacji, samopoczucia i innych czynników. Zdecydowanie lepszym wykładnikiem jest badanie krwi, dlatego warto przynajmniej raz w roku (sportowcy w zależności od okresu cyklu treningowego) wykonać komplet badań, ale nie tylko zwykłą morfologię!

Zupełnie nowym podejściem jest ocena poziomu kwasów tłuszczowych we krwi, oczywiście nie jest to badanie, które da Ci odpowiedź na wszystkie pytania zdrowotne, ale jest dość istotne, jeśli dbasz o zdrowie. Badanie pozwala na ocenę poziomu wszystkich rodzajów kwasów tłuszczowych we krwi, ilość omega 3 oraz stosunek między omega 6, a omega 3.

Stosunek kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3. Idealnie jest jeśli stosunek tych tłuszczów w diecie wynosi 3:1.  Z większości badań naukowych wynika, że w normalnej europejskiej diecie stosunek ten wynosi 16:1!!!

Główną funkcją omega 3 jest redukcja stanu zapalnego we krwi. Poprzez czynniki podobne do hormonów, kwasy tłuszczowe zamieniają się do cząsteczek łagodzących stan zapalny i poprawiających nasze samopoczucie! Może to być szczególnie ważne dla sportowców, którzy są poddani ciężkiemu treningowi lub mają zawody co 3-5 dni. Im lepszy wskaźnik 6:3 tym lepsza regeneracja.

Duże korzyści ze stosowania omega 3 mogą odnieść nie tylko sportowcy, ale również osoby z chorobami układu krążenia, w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, astmy, łuszczycy, atopii i innych schorzeń o podłożu autoagresji. Sugeruje się także hamowanie przebiegu procesów zapalnych o etiologii wirusowej i bakteryjnej.

Dodatkowo kwasy omega 6, pomimo, że są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu mają działanie zwiększające stan zapalny! W celu redukcji stanu zapalnego warto włączyć suplementację preparatami zawierającymi w składzie kwasy EPA i DHA! Niestety niektóre suplementy z omega 3, nie zmieniają poziomu omega 3 we krwi! Zależy to od jakości wykorzystywanych suplementów.

Więcej na temat funkcji i mechanizmów działania kwasów omega 3 możesz znaleźć tutaj.

Bez tytułu

 

Proste badanie polegające na nakłuciu palca i pobraniu 2-3 kropel krwi na dwie bibułki, pozwala na ocenę poziomu kwasów tłuszczowych we krwi i ocenę ich wpływu na kilka najważniejszych mechanizmów, w których uczestniczą.

Badanie daje możliwość skorzystania ze wskazówek dietetycznych, ocena dotyczy 6 aspektów:

 

Your Protection (Fatty Acids Profile Value) – jest mierzone w skali 0 – 100, przedstawia poziom 11 kwasów tłuszczowych, które znajdują się we krwi, mówi o tym jak mocno protekcyjnie działają tłuszcze w diecie

Omega-6 (AA)/Omega-3 (EPA)  – jest stosunkiem kwasów omega 6 i omega 3 we krwi co bezpośrednio sugeruje jaka jest Twoja dieta i jaki rodzaj tłuszczów w niej przeważa. Optymalna wartość 3:1

Omega-3 (EPA+DHA) Level – oznacza poziom kwasów EPA i DHA, (omega 3) wskazana wartość powyżej 8%

Cell Membrane Fluidity Index – przedstawia spójność błony komórkowej oraz stosunek między złymi tłuszczami, a dobrymi.

Mental strength Dietary Index – odpowiada zdolnościom poznawczym oraz nastrój, kwasy DHA mają pozytywny wpływ na zmniejszenie stanów depresyjnych

Arachidonic Acid (AA) Formation Efficiency – wartość powinna przekraczać 30%

 

 

 

Zobacz jak zmienił się profil lipidowy we krwi po 4 miesięcznej suplementacji kwasami omega 3!

 

omega 2

Wskazówki:

Często spotykam się z badaniami krwi, w których poziom cholesterolu całkowitego jest minimalnie powyżej wartości referencyjnych (200-240 mg/dl), natomiast wszystko zależy od tego jaki jest stosunek między dobrym i złym cholesterolem, jeśli dobry cholesterol jest na wysokim poziomie to nie ma się czym martwić, układ sercowo-naczyniowy będzie chroniony przed powstawaniem blaszki miażdżycowej.

 

 

O autorze:

Wojtek Zep

Obecnie dietetyk Pogoni Szczecin i Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej.
Założyciel bloga Żywienie Mistrzów – doktorant, praktyk, wykładowca, autor. Zawsze jest dobry moment na zmiany!